Temel Kurallar

Bu kılavuz Türkiye’de Üniversite eğitimi almak isteyen Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına (E-YÖS) başvurmak isteyenlerin uymak zorunda oldukları kuralları kapsamaktadır. Bu sınav E-YÖS Uzaktan Eğitim Uygulama Merkezi tarafından internet tabanlı yapılmaktadır. E-YÖS sınavına ilişkin tüm açıklamalar https://www.e-yos.com adresinde duyurulur.

1. E-YÖS sınavı ücretlidir. Sınav ücretini, E-YÖS Uzaktan Eğitim Uygulama  Merkezi hesabına yatırırken açıklama bölümüne mutlaka Pasaportunuzda yazıldığı gibi İSİM SOYİSİM ve PASAPORT numaranızı yazınız.

2.  E-YÖS Sınav Sonuç Belgesi, sınav tarihini izleyen 1 (bir) eğitim ve öğretim yılı için geçerlidir.

3. E-YÖS için başvuru yapan aday ile haberleşmede Türkçe ve İngilizce dili kullanılır. Haberleşme sürecinde, haberleşme araçlarındaki gecikme veya kaybolmalardan E-YÖS Koordinatörlüğü sorumlu değildir.    

4. E-YÖS başvuruları https://www.e-yos.com üzerinden yapılmaktadır.

5. Sınav başvuru formunun tam olarak doldurulmasından sonra gerekli bilgiler e-postanıza gönderilecektir. Bu nedenle, e-posta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz.
   
6. E-YÖS Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına başvurduktan sonra gerek duyulduğu hallerde, E-YÖS Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile yapılacak her türlü yazışmada "PASAPORT NUMARASI” nın belirtilmesi zorunludur.

7. Sınava girecek olan adayın, belirtilen sınav tarihi ve saatinde hazır olması gerekmektedir. Önceden tarihi ve saati belirtilmiş olan bir sınava başvuru yapmış olan adayın, herhangi bir nedenle sınava girmemesi-girememesi halinde herhangi bir hak talebi olamaz.

8. Tarihi ve Saati önceden duyurulmuş bir sınava başvuru yapan aday, başvuru formunu E-YÖS Uzaktan Eğitim Uygulama Merkezine gönderdikten sonra, sınav tarihini değiştiremez. Birden fazla başvuru yapan adayın en son yaptığı başvuru geçerli kabul edilir.      

9. E-YÖS sonuçları yalnız ön lisans ve lisans düzeyindeki diploma programlarına başvurmak için kullanılır. Bir yükseköğretim kurumunda okumakta olan öğrencinin başka bir yükseköğretim kurumuna geçiş işlemleri E-YÖS Uzaktan Eğitim Uygulama Merkezi Koordinatörlüğünün faaliyet sahası dışındadır.
 
10. E-YÖS Uzaktan Eğitim Uygulama Merkezi, Türkiye’de eğitim almak için gelen adayların; barınma ve Türkiye'de oturma izni gibi işlemlerinde danışmalık ücretinin ayrıca ödenmesi koşuluyla yardımcı olmaktadır. E-YÖS Uzaktan Eğitim Uygulama Merkezi Koordinatörlüğü, adayların Türkiye’de üniversite eğitimi alabilmeleri ve kendi ülkelerinden çıkış için gerekli resmi izni (vize) alabilmeleri ya da kendilerine pasaport çıkartılması konularında sorumluluk almaz.

11. Adayların; E-YÖS için yatırmış oldukları sınav başvuru ücretleri daha sonraki yıllara devredilemez.  Sınav başvuru ücretini yatırmayan adayın başvurusu kabul edilmez.  Ücretini yatırdığı halde başvurmaktan vazgeçen, sınava girmeyen veya giremeyen, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan adayların ücretleri geri ödenmez.